گروه وکلای کارنگروه وکلای کارنگروه وکلای کارن

وکیل خانواده

وکیل خانواده کیست؟

یکی از گرایشات اساسی علم حقوق، مباحث مرتبط با خانواده است. مباحث خانوادگی در زیر مجموعه امور حقوقی قرار گرفته و تنها در مواردی با آن تفاوت دارد. وکیل خانواده نیز در همین مباحث ورود می‌کند و به حل مشکلات مربوط به مسائل خانوادگی می‌پردازد. مواردی چون مطالبه مهریه، بررسی نفقه زوجه، حضانت فرزند، نفقه فرزند، تقاضای ازدواج مجدد، اجرت‌المثل ایام زوجیت، الزام به تمکین و غیره از جمله مواردی هستند که وکیل خانواده در آنها ورود می‌کند. نکته‌ای که مطرح است این است که وکیل طلاق که زیر مجموعه‌ای از وکیل خانواده است نیز می‌تواند در صورت لزوم در این موارد ورود نماید.

ویژگی وکیل خانواده

وکیل خانواده باید علاوه بر اطلاعات به‌روز و داشتن تخصص کافی، بر روی مباحث فقهی و شرعی تسلط کامل داشته باشد. دلیل آن هم این است که حقوق خانواده برگرفته از فقه اسلامی و شرع است؛ بنابراین وکیل خانواده قادر است در مواقعی با استناد بر آیات قرآن و روایات، خواسته موکل خود را از محکمه مطالبه نماید. شخص وکیل خانواده باید روحیه مسالمت‌جویانه‌ای داشته باشد و بتواند با صبر و شکیبایی به حل مشکلات خانوادگی موکل خود بپردازد. از دیگر ویژگی‌های وکیل خانواده خوب می‌توان به صادق‌بودن، داشتن دانش کافی، خلاقیت در امور خانوادگی، حق‌الوکاله معقولانه، امکان دسترسی در شرایط حساس و دلسوز بودن اشاره کرد.

وظایف وکیل خانواده

وکیل خانواده همچون دیگر وکلا، وظایف خاصی دارد که باید به آنها عمل نماید. از مهم‌ترین وظایف وکیل خانواده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وکیل خانواده باید به‌صورت تخصصی از موکل خود در دعاوی خانوادگی دفاع نماید. شخص وکیل باید تمام توان و تلاش خود را به کار گیرد تا پرونده در جهت پیشبرد اهداف موکل پیش برود.
 • وکیل خانواده باید پیگیری پرونده را به طور دقیق انجام دهد و آخرین اطلاعات و جزئیات مربوط به روند پرونده را به‌درستی ارائه دهد. شخص وکیل باید زمانی که مسئولیت پرونده را بر عهده می‌گیرد، به سؤالات و ابهامات موکل خود پاسخ دهد و تمام روال کاری و رأی دادگاه را به طور شفاف برای موکل خود تشریح نماید.
 •   وکیل خانواده باید موازین اخلاقی را رعایت کرده و تمام اسرار مربوط به موکل خود را حفظ نماید. همچنین از تبانی با طرف مقابل پرونده خودداری کرده و تنها هدف و تمرکزش بر روی خواسته و مطالبه حق موکل باشد.
 • زمانی که وکیل خانواده در دعاوی مربوط به طلاق قبول پرونده می‌نماید، باید سعی کند حداکثر توان خود را برای ایجاد صلح بین اصحاب دعوا به کار گیرد. این شخص باید برای حفظ و بقای خانواده تلاش کرده و از تشدید اختلاف میان آنها جلوگیری نماید.

وکیل خانواده در تهران

وکیل خانواده در تهران

برای پیداکردن وکیل خانواده خوب در تهران و یا سایر شهرها، باید تحقیقات زیادی دراین‌رابطه انجام دهید. داشتن وکیل خانواده خوب باعث می‌شود تا نتیجه مطلوب در دعاوی خانوادگی حاصل شده و حق‌وحقوق افراد ضایع نشود. اگر شما هم به دنبال پیداکردن وکیل خانواده در تهران هستید، بهتر است در ابتدا کمی از اطرافیان پرس‌وجو کنید. گاهی اوقات اطرافیان از یک وکیل خانوادگی برای دعاوی مربوط به خانواده خود استفاده کرده و نتیجه خوبی از این طریق به دست آورده‌اند. برای همین رجوع به این شخص وکیل می‌تواند برای شما نیز بهترین نتیجه را داشته باشد. در صورتی هم که آشنایان و دوستانتان دررابطه‌با وکیل خانوادگی خوب اطلاعی نداشته باشند، می‌توانید به سراغ جستجو در اینترنت بروید. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید به لیست وکلای استان تهران و سایر شهرها دست پیدا کنید و سوابق آنها را مشاهده نمایید. توجه به سابقه و نظرات موکلان سابق وکیل، بسیار مهم است و باید به آن توجه شود. پس از آنکه یک یا چند وکیل خانواده را گزینش کردید، می‌توانید قبل از هر کاری با یک تماس تلفنی با دفتر وکالت وکیل، سؤالات و ابهامات خود را برطرف نمایید. برای مثال می‌توانید با وکیل خانواده یک مشاوره تلفنی کوتاه داشته باشید و از تخصص و تمایل او برای گرفتن پرونده خود مطمئن شوید. همچنین در صورت امکان حق‌الوکاله وکیل خانواده را از او بپرسید و سپس برای ملاقات حضوری با او قرار بگذارید.

دریافت مشاوره از وکیل خانواده

برای مشاوره با وکیل خانواده می‌توانید از خدمات تلفنی و یا آنلاین دفاتر وکالت استفاده کرده و در ساعاتی از شبانه‌روز با آنها تماس بگیرید. بسیاری از دفاتر وکالت برای جلب رضایت موکلان و جلب‌توجه سایر افراد، اقدام به ارائه مشاوره از وکیل خانواده می‌نمایند. افرادی که شرایط مراجعه حضوری به دفاتر وکالت را ندارند و قصد دارند بدون اطلاع اطرافیان خود از مسائل مربوط به دعاوی خانوادگی مطلع شوند، می‌توانند نسبت به دریافت مشاوره از وکیل خانواده اقدام نمایند. برخی از وکلا در هر ساعتی از شبانه‌روز آماده ارائه خدمات به موکلان خود هستند و به آنها در مورد تمامی مسائل موردنظرشان اطلاعات ارائه می‌نمایند. در این میان برخی از افراد نیز به دنبال وکیل خانواده مشاوره رایگان هستند. شاید برخی از شرکت‌ها و دفاتر وکالتی در ابتدا اقدام به مشاوره رایگان با وکیل خانواده نمایند؛ اما بهتر است دراین‌رابطه تحقیقات زیادی کرده و از قابل‌اعتماد بودن وکیل و کیفیت خدمات او مطمئن شد.

حق الوکاله وکیل خانواده

حق‌الوکاله یا هزینه وکیل خانواده، مسئله مهمی بوده که برخی افراد بر اساس آن به سراغ انتخاب وکیل می‌روند. ازآنجایی‌که حق‌الوکاله برخی از وکلا بسیار بالا است، معیار انتخاب برخی از افراد قبول وکالت با هزینه پایین شده است. برای همین ممکن است این دسته از افراد در انتخاب وکیل دچار اشتباهاتی شده و منجر به قرارگرفتن پرونده خود در مسیر نادرستی بشوند. بااین‌حال خوب است بدانید حق الوکاله وکیل خانواده به موارد مختلفی بستگی دارد. در ابتدا باید به این توجه کرد که دعاوی خانوادگی مربوط به مسائل مالی است یا غیرمالی. درصورتی‌که دعاوی مربوط به مباحث مالی باشد، هزینه وکیل خانواده نیز بر اساس میزان مال مورد دعوا محاسبه می‌شود. برای مثال دعاوی چون طلاق یا نفقه از جمله امور مالی هستند و حق الوکاله وکیل خانواده بر اساس میزان مهریه و نفقه محاسبه می‌شود. اما اگر دعوا بر سر امور غیرمالی چون حضانت فرزند باشد، حق الوکاله وکیل بر اساس شرایط دشواری پرونده و موارد دیگر محاسبه می‌شود؛ بنابراین برای اطلاع از هزینه وکالت وکیل خانواده بهتر است با چند دفتر وکالت معتبر تماس گرفته و میزان هزینه را از آنها درخواست نمایید.

حوزه‌های فعالیت وکیل خانواده

حوزه‌های فعالیت وکیل خانواده

 • امور مربوط به طلاق و مهریه
 • اجازه ازدواج
 • دعاوی مربوط به دوران نامزدی مانند طلاق در دوره نامزدی
 • طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن، طلاق توافقی، رجوع از طلاق و…
 • استرداد جهیزیه زوجه
 • دعاوی مربوط به نفقه همسر، نفقه زن بعد از فوت شوهر، نفقه اقارب (خویشان و بستگان) و غیره
 • دریافت حضانت فرزند پس از طلاق و وضعیت آنها
 • فرزندخواندگی و گرفتن فرزند برای دختران مجرد
 • فسخ نکاح
 • چندهمسری
 • تغییر جنسیت
 • اهدای جنین
 • وصیت، قیمومیت، رشد، نسب
 • و…

اهمیت مشاوره با وکیل خانواده

بسیاری از افراد از حق‌وحقوق خود در دعاوی خانوادگی مطلع نیستند و یا خیلی دیر به آنها پی می‌برند. برای همین بهتر است در شرایط بحرانی با یک وکیل خانواده خوب مشاوره کرده و از راهنمایی‌های او بهره‌مند شد. وکیل خانواده بر اساس توانمندی‌های خود قادر است در دادگاه و در حضور قاضی در برابر موکل خود دفاع کند و پرونده او را در مسیر درستی قرار دهد. این اشخاص با داشتن علم و تخصص کافی قادرند از ضایع شدن حق موکل خود و هرگونه ناحقی خودداری نمایند.

نقش وکیل خانواده در طلاق توافقی

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق بوده که طبق آن زن و مرد توافق می‌کنند تا از هم جدا شوند. در این نوع طلاق، زن و مرد باید از کلیه مسائل مربوط به نفقه، مهریه، حضانت فرزندان، جهیزیه و… مطلع باشند و دراین‌رابطه توافق کرده تا زودتر به نتیجه برسند. برای همین است که برخی از زوجین ترجیح می‌دهند از وکیل خانواده برای طلاق توافقی استفاده نمایند. همراهی وکیل خانواده در طلاق توافقی باعث شده تا سرعت رسیدگی پرونده بیشتر شده و زوجین زودتر به خواسته خود برسند. همچنین حضور وکیل باعث می‌شود تا در بسیاری از موارد نیازی به حضور طرفین نباشد و وکیل به‌تنهایی در دادگاه حضور پیدا کند.

نقش وکیل خانواده در دریافت مهریه

نقش وکیل خانواده در دریافت مهریه

یکی از دعاوی و پرونده‌هایی که وکیل خانواده در آن نقش بسیار تأثیرگذار و مهمی دارد، دریافت مهریه است. زمانی که زوجین تصمیم به طلاق می‌گیرند، زن می‌تواند مهریه‌ای که در زمان عقد به او اطلاق شده است را از مرد طلب نماید. مرد هم در این شرایط موظف به پرداخت مهریه است. اما اگر مرد به هر دلیلی از پرداخت مهریه امتناع کند، زن می‌تواند از راه قانونی برای اخذ مهریه اقدام کرده و برای این کار از وکیل خانواده درخواست کمک نماید. وکیل خانواده قادر است در این راه کمک زیادی به زوجه کرده و پیگیری مال و اموال زوج را برای پرداخت مهریه در دستور کار خود قرار دهد. لازم به ذکر است دریافت مهریه تنها منوط به طلاق‌گرفتن نبوده و زن می‌تواند حتی در زمان زندگی با همسر خود، از او درخواست پرداخت مهریه نماید.